W ramach projektu Erasmus+ uczniowie Zespołu Szkół nr 6 w Tychach odbyli w okresie od 03.03.2023  do 24.03.2023 trzytygodniowe staże w Malmo w Szwecji. Pięcioro uczniów kształcących się w zawodzie technik logistyk oraz trzech informatyków, dzięki praktykom, podniosło swoje kompetencje zawodowe. Pobyt na stażach zagranicznych dał uczestnikom możliwość doskonalenia swoich umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim w praktyce. Niezwykle ważne w realizacji projektu było również zetknięcie się młodzieży z organizacją i kulturą pracy, historią i życiem codziennym w Szwecji. Praktyki uczniowskie trwały od poniedziałku do piątku, natomiast weekendy były czasem odpoczynku i zwiedzania różnych miejsc. Uczestnicy zobaczyli malownicze klify w Kullaberg, poprzez most Oresund dotarli do Kopenhagi, poznali również atrakcje Malmo.

– Praktyki pozwoliły mi zobaczyć bardzo ciekawy i futurystyczny względem Polski kraj. Umożliwiły poznanie innych kultur i sposobów pracy. Nauczyły okazywania szacunku nie tylko do innych osób, ale do samego siebie (przerwa to świętość, w którą nie można ingerować). Poznałem dużo ciekawych osób i przeżyłem wiele niezapomnianych chwil. Myślę, że w przyszłości powrócę do Szwecji i podbiję rynek pracy – powiedział Mateusz, uczeń klasy logistycznej.

– Dzięki wyjazdowi mam inne spojrzenie na pracę oraz życie codzienne. Dzięki praktykom mogę teraz patrzeć na świat z szerszej perspektywy – dodał Damian, uczeń klasy logistycznej.

– Praktyki to bardzo ciekawe doświadczenie. W Szwecji jest totalnie inny styl życia. Podczas praktyk można przede wszystkim nauczyć się nowego języka, doszlifować angielski, nawiązać nowe znajomości i znaleźć potencjalne miejsce pracy – powiedział Kamil, uczeń klasy informatycznej.

– Dla naszych uczniów możliwość wyjazdu na praktyki zagraniczne to bardzo cenne przeżycie i to na wielu płaszczyznach. Poznanie innej organizacji pracy oraz możliwość dzielenia się wiedzą i umiejętnościami zdobytymi w szkole okazało się szczególnie wartościowe. Ponadto trzeba podkreślić, że uczniowie po praktykach stają się bardziej odważni, ciekawi świata, otwarci na nowe doświadczenia. Przekonują się, że bardzo dobrze posługują się językiem angielskim, łatwo integrują się z uczniami z innych grup – podsumowuje opiekunka i koordynatorka projektu w ZS nr6, Danuta Janecka.