W ramach akredytacji ERASMUS + w dniach od 13.11.22 do 03.12.22 grupa 15 uczniów wraz z opiekunami wyjechali do Portugalii. W stażach zagranicznych znaleźli się absolwenci naszej szkoły oraz  uczniowie  klas czwartych tj. technik logistyk, technik eksploatacji portów i terminali oraz technik pojazdów samochodowych. Partnerem projektu w Bradze była firma  BRAGA MOBILITY.

W czasie trzytygodniowych praktyk stażyści uczestniczyli w planowaniu, organizowaniu, sterowaniu  i kontroli działalności firmy. Pobyt na stażach to nie tylko doskonalenie wiedzy i umiejętności praktycznych w ramach swojego zawodu ale również liczne okazje do podnoszenia swoich kompetencji językowych, do czego przyczynili się lokalni mieszkańcy, stażyści z innych europejskich krajów oraz pracodawcy.

W czasie wolnym uczniowie poznawali uroki Portugalii, odwiedzili między innymi: Porto – miasto położone nad oceanem Atlantyckim u ujścia rzeki Duero słynące z wina Porto oraz klubów piłkarskich: FC Porto oraz Boavista FC. Kolejnymi punktami była Fatima oraz stolica Portugalii –Lizbona. Swoją siedzibę mają tu m.in. takie kluby jak SL Benfica czy Sporting CP. Uczniowie zawitali również do Viana do Castelo, które jest perłą północnej Portugalii i łączy w sobie wszystkie najwspanialsze cechy regionu Costa Verde. Znajdują się tutaj naturalne plaże, spektakularne krajobrazy, a samo miasto nasycone jest portugalską historią i kulturą.

Stażyści codziennie odkrywali uroki Bragi. Obok licznych obiektów sakralnych napotykali pełne uroku ulice handlowe, eleganckie barokowe pałace i wspaniałe place, to także tutaj znajduje się najbardziej imponujący zabytek północnej Portugalii – Sanktuarium Bom Jezus do Monte.

Praktyki zagraniczne zakończyły  się rozdaniem certyfikatów potwierdzających pobyt uczniów, które są honorowane w całej Unii Europejskiej.

Wyjazd na praktyki zagraniczne pozwolił młodzieży zdobyć doświadczenie zawodowe, poznać nowe kultury. Było to interesujące doświadczenie nie tylko pod względem rozwoju zawodowego ale również osobistego.

Portugalia to piękny kraj, który wszystkich zachwycił pięknymi widokami i serdecznością ludzi.