Warunki wstępne :

Szkołę/placówkę, która chce zostać przyjęta do Sieci Szkół Promujących Zdrowie powinna cechować:

-aktywność na rzecz promocji zdrowia w szkole/placówce i środowisku lokalnym - działania te zapisane są w misji i wizji szkoły/placówki oraz zawarte w jej dokumentacji.
-otwartość na zmiany.
-przekonanie o słuszności idei szkoły promującej zdrowie u dyrektora szkoły/placówki, większości członków rady pedagogicznej oraz Rady Rodziców.
-aktywne i twórcze zaangażowanie w edukację prozdrowotną i promocję zdrowia.

Poniżej zamieszczamy szczegółowy opis kryteriów przynależności do Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie zebrany w formie chronologicznej.

Okres przygotowawczy (minimum 6 miesięcy)
W tym okresie:

Szkoła/placówka nawiązuje kontakt z wojewódzkim koordynatorem Sieci Szkół Promujących Zdrowie (Barbara Dobias-Mola - ROM-E Metis w Katowicach).
Dyrektor szkoły/placówki powołuje szkolnego koordynatora (lidera) promocji zdrowia.
Dyrektor szkoły/placówki powołuje Szkolny Zespół Promocji Zdrowia.
Dyrektor szkoły/placówki zgłasza szkołę/placówkę do udziału w projekcie Śląska Sieć Szkół Promujących Zdrowie.
Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach. Harmonogram szkoleń otrzymacie Państwo pocztą lub e-mailem.
Szkolny koordynator przeprowadza zajęcia warsztatowe dla rady pedagogicznej oraz zapoznaje radę rodziców i samorząd uczniowski z koncepcją, strategią
i modelem tworzenia szkoły promującej zdrowie (zalecane jest).
Rada pedagogiczna - po konsultacjach z samorządem uczniowskim oraz radą rodziców (jeśli funkcjonują w szkole) - podejmuje uchwałę o przystąpieniu
do projektu Śląska Sieć Szkół Promujących Zdrowie.
Szkoła podejmuje systemowe działania w zakresie promocji zdrowia - diagnoza, planowanie, realizacja, ewaluacja. Działania te powinny być uwzględnione w dokumentacji szkolnej.
W okresie przygotowawczym koordynator wraz ze szkolnym zespołem (w oparciu o diagnozę wstępną oraz wiedzę i umiejętności zdobyte podczas szkoleń) tworzy:
3. letni lub 5. letni program promocji zdrowia dla szkoły/placówki macierzystej.
roczny harmonogram działań lub inaczej szczegółowy plan pracy.
Szkolny koordynator przedstawia program promocji zdrowia radzie pedagogicznej. Rada pedagogiczna w drodze uchwały, po zasięgnięciu opinii rady rodziców zatwierdza ten program do realizacji.

Okres kandydacki (minimum 1 rok szkolny/2 semestry)

Za datę rozpoczęcia okresu kandydackiego przyjmujemy datę zatwierdzenia szkolnego programu promocji zdrowia przez radę pedagogiczną.

W tym okresie:

Szkoła/placówka składa koordynatorowi wojewódzkiemu:
szkolny program promocji zdrowia,
roczny harmonogram (szczegółowy plan pracy,
pisemną deklarację o gotowości przystąpienia społeczności szkolnej do projektu Śląska Sieć· Szkół Promujących Zdrowie, podpisaną przez:
dyrektora szkoły,
co najmniej 60% nauczycieli (w tym opiekuna samorządu uczniowskiego),
co najmniej 2 przedstawicieli pracowników administracyjno - technicznych,
przedstawicieli samorządu uczniowskiego,
pielęgniarkę (jeśli pracuje w szkole),
przewodniczącego rady rodziców.
Szkoła placówka realizuje zatwierdzony szkolny program promocji zdrowia przez co najmniej jeden rok szkolny lub dwa kolejne semestry.
Szkoła/placówka stale monitoruje samopoczucie przedstawicieli różnych grup społeczności szkolnej (badanie stopnia ich zadowolenia ze szkoły/placówki).
Szkolny koordynator wraz ze szkolnym zespołem uczestniczy w szkoleniach dla koordynatorów organizowanych przez Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach.

Przyjęcie do Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie Nadanie Certyfikatu Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie

Po upływie okresu przygotowawczego oraz kandydackiego wojewódzki koordynator wraz z wojewódzkim zespołem koordynującym przyjmują szkołę/placówkę do Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Szkoła/placówka zastaje przyjęta do Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie oraz otrzymuje Certyfikat Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Warunkiem przyjęcia do Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie jest:

Złożenie następującej dokumentacji:
pisemnej deklaracji,
podjętej uchwały rady pedagogicznej (kopia z dziennika protokołów),
szkolnego programu promocji zdrowia szkoły/placówki (3. lub 5. letniego),
harmonogramu działań (szczegółowego planu pracy) na dany rok szkolny, napisanego w oparciu o szkolny program promocji zdrowia,
raportu z podjętych działań (lub inaczej sprawozdania z realizacji szczegółowego planu pracy) po roku realizacji zatwierdzonego programu,
Hospitacja szkoły przez koordynatora wojewódzkiego lub zespół koordynujący.

Certyfikat Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie jest przyznawany przez Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach - Placówkę Samorządu Województwa Śląskiego, koordynatora projektu Śląska Sieć Szkół Promujących Zdrowie.

Certyfikat jest przyznawany po okresie 3 miesięcy od daty złożenia wymaganej dokumentacji.

Certyfikat nadawany jest na okres trzech lat.

W tym okresie szkoła/placówka realizuje szkolny program promocji zdrowia, a po zakończeniu każdego roku szkolnego przesyła koordynatorowi wojewódzkiemu raport z realizacji programu. Certyfikat ten upoważnia do ubiegania się o:
Certyfikat Krajowej Sieci Szkół Promujących Zdrowie (ścieżka A)
Certyfikat 2. stopnia Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie (ścieżka B).

Po upływie minimum 3 lat przynależności do Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie - licząc od daty przyznania Certyfikatu - szkoła/placówka może ubiegać się o Polski Certyfikat Szkoła Promująca Zdrowie.