2 czerwca bieżącego roku wróciła do Tychów ostatnia grupa uczniów Zespołu Szkół nr 6 z praktyk zagranicznych w Bradze w Portugalii. Praktyki zawodowe odbywały się w ramach programu Erasmus+, z funduszu POW ER.

Od września 2017 do czerwca 2018 w praktykach uczestniczyło 80 uczniów. Pracowali w warsztatach samochodowych, magazynach oraz w przedsiębiorstwach związanych z branżą informatyczną i logistyczną. Mieli okazję zapoznać się ze specyfiką pracy, poznać nowych ludzi, wykazać się nabytymi w szkole umiejętności, poćwiczyć posługiwanie się językiem angielskim w pracy oraz poza nią w sytuacjach autentycznych oraz nauczyć się podstawowych słów i zwrotów w języku portugalskim.

Organizacja partnerska odpowiedzialna za przygotowanie praktyk zadbała nie tylko o odpowiednie miejsca pracy i zakwaterowanie, ale również o to, aby młodzież miała okazję poznać kulturę i historię Portugalii. Uczestnicy praktyk zwiedzili Bragę, Valencę, Viana do Castelo, Ponte de Lima, Lizbonę, Fatimę oraz Vigo w Hiszpanii.

Praktyki, oprócz umiejętności zawodowych, pozwoliły rozwinąć także takie umiejętności jak: praca w zespole, radzenie sobie w sytuacjach trudnych lub pokonanie barier w mówieniu w języku obcym.

Uczestnictwo w praktykach zagranicznych jest doskonałą okazją do sprawdzenia samego siebie jako kompetentnego pracownika na europejskim rynku pracy.

Mamy nadzieję, że nabyte doświadczenie otworzy kolejne perspektywy praktyk zagranicznych i stanie się stałym elementem edukacyjnym naszej szkoły.