Powrót do normalności, czyli wolontariat w hospicjum.

W ramach ogólnopolskiej akcji „Pola Nadziei” 28 lutego 2019 r. klasa 4TL uczestniczyła w spotkaniu z p. Dorotą wolontariuszką w Hospicjum domowym  im. Św. Franciszka
w Katowicach.

Na spotkaniu został podjęty trudny temat opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz próba odpowiedzi na pytania: czym zajmuje się wolontariusz w hospicjum? kto może próbować swoich sił w tego rodzaju działalności? oraz na czyje wsparcie można liczyć, kiedy ktoś czuje, że już nie daje rady?

W obliczu nieuleczalnej choroby człowiek staje się bezradny, zagubiony, często osamotniony. Gdy nie można już ocalić zdrowia i życia można nadal nieść ulgę w cierpieniu, wspierać
i starać się ocalić godność ludzką
– podkreśla p. Dorota, koordynator akcji Pola Nadziei. –
Te działania podejmuje “Hospicjum im. św. Franciszka” niosąc nieodpłatną opiekę chorym
i wspierając ich rodziny w wysiłku towarzyszenia umierającemu, a także w trudnym czasie żałoby. Działania Hospicjum nie byłyby możliwe dzięki pomocy ludzi dobrej woli, włączających się w akcję Pola Nadziei– podkreśliła Wolontariuszka.

 

Koordynatorzy ogólnopolskiej akcji

„Pola Nadziei” w ZS nr 6

Aleksandra Tomecka

Monika Malik