Ekologiczny Wolontariat - to cztery lokalne grupy młodzieży z Bielska-Białej, Tychów, Żywca i Wisły od września uczestniczą w cyklu spotkań z ekspertami oraz przedstawicielami instytucji publicznych, co pozwoli im nabyć wiedzę i kompetencję do dalszych działań obywatelskich na rzecz swojego środowiska przede wszystkim w obszarach ochrony środowiska, zwierząt i praw konsumentów.

Ponadto przeprowadzone zostaną wspólnie akcje i wydarzenia w ramach obchodów Dnia Praw Zwierząt, które pozwolą grupom zdobyć doświadczenie w działaniach obywatelskich oraz nawiązać relacje ze społecznością lokalną i budować zaufanie społeczne.

Na podsumowanie projektu zaplanowany jest obóz integracyjno-szkoleniowy wolontariuszy, na którym będą mięli oni okazję do spotkań z ekspertami i przedstawicielami instytucji publicznych.

Projekt - Zaadoptuj rzekę realizowany jest 2005 roku. Celem projektu jest podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat ochrony wód powierzchniowych, propagowania racjonalnego wykorzystania zasobów wodnych, ochrony przyrody dolin rzecznych oraz ochrony morza Bałtyckiego a także zachęcenie do podejmowania lokalnych działań proekologicznych dotyczących poprawienia jakości wody, ochrony rzek i dolin rzecznych. Tematem projektu jest woda, a w szczególności rzeki i ich znaczenie w przyrodzie, a także uświadomienie mieszkańcom ich obecności i roli w życiu społeczeństw.

Program - Święto Drzewa jest realizowany od 2003 roku. Celem programu jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska oraz zainspirowanie uczestników do podjęcia lokalnych działań dotyczących sadzenia i ochrony drzew w celu zmniejszenia skutków zmian klimatu na Ziemi. W tym roku program Święto Drzewa objęty jest Patronatem Ministra Środowiska, Ministra Edukacji Narodowej, Prezydenta m. st. Warszawy, Marszałka Województwa Śląskiego. Program włączony jest w Kampanię Miliarda Drzew dla Planety pod patronatem UNEP (ONZ) oraz Międzynarodowy Rok Lasów.

Akcja - Karp z lodu występuje przeciwko męczeniu żywych karpi podczas transportu i sprzedaży w okresie przedświątecznym i prowadzi konsekwentne działania na rzecz ich humanitarnego traktowania. Ryby pakowano żywcem do folii i jako takie, ważono i oklejano ceną. Podstawowy zapis obowiązującej Ustawy o ochronie zwierząt był MARTWY. Klient wynosił ze sklepu rybę UDUSZONĄ ŻYWCEM. Na wniosek Klubu Gaja Sejm znowelizował Ustawę o ochronie zwierząt (2009 r.) Zmieniony art. 2 uściślił, iż ustawa chroni także ryby, tak jak wszystkie kręgowce, które odczuwają ból, strach i stres. Żaden z organów egzekwujących prawo nie może odmówić podjęcia interwencji w sprawie niehumanitarnego traktowania ryb. To: pakowanie żywych ryb do foli, trzymanie stłoczonych i zakrwawionych, w zbyt małych basenach ze zbyt ciepłą i niedotlenioną wodą, układanie w nienaturalnej płaskiej pozycji.

Akcję wspierają ambasadorzy: publicysta kulinarny Robert Makłowicz, aktorzy – Magdalena Różczka, Julia Pietrucha, Magdalena Popławska i Bartłomiej Topa. Dla kampanii znana pisarka Olga Tokarczuk stworzyła opowiadanie „Gość”, a dramatopisarz Artur Pałyga miniaturę tragikomiczną „Człowiek i karp”.

© Copyright 2011 Daniel Michniak & Piotr Olewiński
All rights reserved